• Cikkek-összehas
  • A swing (lindy-hop) és a boogie-woogie tánc összehasonlítása

A swing (lindy-hop) és a boogie-woogie tánc összehasonlítása

Ha a swinget (valójában lindy-hop -ot) szereted, akkor a boogie mellett sem érdemes szó nélkül elmenned! A zenék nagy része közös, a különbségek elsősorban a figurák stílusában illetve a testtartásban érhetők tetten. Már az elején tisztázandó egy elterjedt, de helytelen szóhasználat. A swing ugyanis az egész műfajcsoportot jelöli, amibe a lindy-hop-on kívül (ez a helyes megnevezés) például a boogie-woogie, a charleston, a shag vagy éppen a balboa is beletartozik. Magáról a boogie-woogie-ról a Boogie-woogie menüpontban tudhatsz meg többet, ebben a cikkben inkább a két tánc összehasonlításával foglalkoznék. A cikket elsősorban kezdő táncosoknak ajánlom, hogy tudják, a swing kifejezés mögött egyéb táncok is megbújnak, illetve segítséget kapjanak a tanfolyam választásban.

A hétköznapi szóhasználathoz idomulva a cikk hátralevő részében a swinget a lindy-hop szinonímájaként fogom használni. (De csakis a keresőoptimalizálás végett)



Zene

A swing zene az, ami igazán összeköti a két táncot, hiszen mindkettő swing alapú tánc. Mind a lindy, mind a boogie széles zenei tempótartományban táncolható. Ha egy kis különbséget akarunk tenni, akkor azért a boogie-woogie a lassabb zenékre jobban ráillik (26-35-ös, azaz 104-140 BPM), míg a szédületes tempó (52-60) jobban áll a swingnek, hiszen abban a táncban ugyanannyi idő alatt általában kevesebbet kell lépni ill. rúgni. Félreértés azonban ne essék: a boogie-t is elsősorban gyors zenére táncolják, különbség az igazán őrült tempótartományban mutatkozik.

A közepes gyorsaságú zenék tehát nagyon hasonlóak a két táncban (pl. blues zene), viszont ahogy gyorsul a tempó, a swing tánc zenéi egyre inkább instrumentálissá válnak (a legtöbbet jazz zenére táncolják), a boogie zenékre inkább a zongora lesz jellemző, illetve a rock and roll életérzés. A swing zenékben jellemzően kevesebb ének van, jobban uralkodnak a hangszerek (fúvósok, vonósok), a boogie zenét viszont kifejezetten az énekesek töltik meg élettel, nem véletlenül a boogie a rock and roll elődje.

Kicsit szakmaibban fogalmazva a swing táncosok általában inkább a páratlan ütemeket (1-3-5) hangsúlyozzák, míg a boogie táncosoknál tipikusan a páros ütemek (2-4-6) a hangúlyosabbak. A kezdő tanfolyamokon ugyanazon lassú zenékkel találkozhat a tanulni vágyó, de később egyre inkább szétválnak a tanfolyami zenék. Persze a bulikon is kb. 30-40% az átfedés, de a zenék 80%-ára mindkettőt "rá lehet tenni".



Tánc

A boogienak létezik kifejezetten lassú változata (kicsit más az alaplépés, lekerekítettek a figurák), míg a swing testtartásában is a gyorsabb zenékre van optimalizálva. A boogie-t függőleges gerinccel, egyenes testtartásban táncolják, a térdek picit vannak behajlítva, míg a swinget előre dőlve, jobban behajlított térdekkel. Mivel mindkét stílus nagy hangsúlyt fektet a zene visszaadására, interpretálására, a figurabeli különbéségek egy része is az eltérő zenei hangsúlyokra vezethető vissza. Szokták is mondani, hogy egy boogie táncos swing zenékre sokkal lindysebben mozog, és ugyanez igaz fordítva is: a boogie zenére swingelők is boogiesabbnak néznek ki. Mindkét táncban illetve a tanfolyamokon vegyesen találkozhatunk 6 illetve 8 számolás hosszú figurákkal. Boogieban több a 6-os figura és a triple-step lépés, swingben pedig inkább a 8-as figurák vannak többségben, valamint több a rúgás (pl. charleston), kirúgás.

Magyarországon a tánctanfolyamokon az oktatás hogyanjában is fellelhető különbség. Míg boogie-t elsősorban szabadon vezethető figurákon keresztül tanítják, és csak kisebb sorokat tanítanak az átkötések begyakorlására, úgy a swingben jellemzőbb, hogy hosszabb sorok, koreográfiák alkotják  - főleg a kezdőbb órák - anyagát.


Interpretáció

A zeneinterpretációban profi szinten nincs különbség. Tanfolyamok során a boogieban hamarabb előjön fiúk "vezető" szerepe, valamint a stopok, zenei effektek, hangulatváltozások figurával, mozdulattal való visszaadásának igénye. Mivel a swing tánc tanítása során általában több a kötött sor vagy koreográfia, a fiúk kicsit később kezdenek el a zenére figyelni, de pár év után már mindenki nagyon érzi a zenét. :)



Versenyzés


Jelen pillanatban sem boogieból  sem lindy-ből nincsenek hivatalos versenyek hazánkban.

Ha kedvet kaptál a boogie-woogiehoz, nézz meg néhány felvételt a Boogie-woogie menüpont alatt, és örömmel látunk a következő kezdő tanfolyamon!



Be the first to comment

Ezeket a cikkeket olvastad már?